Pigwa, której użyłam, była już zasypana cukrem i od trzech dni stała w dwóch słoikach. Puściła całkiem sporo soku - zlałam go na nalewkę pigwową :), którą niedługo będę przyrządzać. Ale można go również z powodzeniem użyć do przygotowania dżemu.
Składniki:
- 0,5 kg pigwy
- 1,2 kg cukinii
- 150 g cukru
- 2 galaretki cytrynowe
- 2 saszetki cukru wanilinowego
- 2-3 szklanki wody (przegotowanej lub mineralnej)
Przygotowanie:
- Owoce pigwy umyj, obierz ze skórki (uwaga, jest dość twarda), a potem wydrąż gniazd nasienne. Pozostałą część pigwy pokrój na mniejsze kawałki. Jeśli chcesz przyrządzić nalewkę, zasyp pigwę cukrem i pozostaw na 1-2 dni. W tym czasie możesz zlać sok i ponownie nasypać cukru do słoika. Jeśli nie masz zamiaru przyrządzać nalewki, pokrojone owoce pigwy podgotuj w niedużym garnku razem ze 100 g cukru do czasu, aż owoce rozmiękną. Na koniec można je rozdrobnić blenderem (uwaga, masa pigwowa jest bardzo gęsta).
- Cukinię umyj, obierz ze skóry, wykrój nasiona, a następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach (jeśli chcesz mieć w dżemie większe kawałki, to część cukinii pokrój w małe kostki).
- Startą cukinię wsyp do większego garnka (łatwiej będzie wszystko mieszać). Dodaj do niej przygotowaną wcześniej masę pigwową. Wymieszaj i chwilę pogotuj razem. Pamiętaj, by od czasu do czasu dolewać trochę wody, by dżem się nie przypalał. Gdy składniki będą tworzyły jednolitą masę, dosyp resztę cukru, dodaj galaretki i cukier wanilinowy. Podczas mieszania wlej jeszcze wody.
- Jeśli uznasz, że dżem nie jest zbyt kwaśny, a jednocześnie wystarczająco słodki, to możesz zakończyć gotowanie i rozpocząć nakładanie gorącej masy do słoików. Słoiki szczelnie zamknij i pozostaw do ostygnięcia.
Bon appétit! :)
Uwielbiam pigwe,sok z pigwy domowej roboty to troche slonca w sloiku-rewelacja:) Mysle,ze dzem jest pyszny...ale mi smaku narobilas:)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Został mi jeszcze jeden słoik, więc zapraszam na degustację :) Taki dżem to dobra odmiana od typowo słodkich przetworów.
Usuń