środa, 10 października 2012

Słodko-kwaśny dżem z pigwy i cukinii

Idąc za ciosem, przyrządziłam wczoraj słodko-kwaśny dżem z pigwy. Za pigwą przemawia mnóstwo argumentów - jest bogata w witaminę C, witaminy z grupy B, a także zawiera związki pektynowe, które powodują, że przetwory z pigwą łatwo gęstnieją. Zdążyłam się o tym ostatnim przekonać, gdy gotowałam pigwę w osobnym garnku. Jej konsystencja była bardzo zwarta, wręcz "zbita". Musiałam zmiksować ją blenderem, a podczas gotowania kilkakrotnie dolewać wodę.

dżem z pigwy i cukinii

Większość znalezionych przepisów zakładała po prostu zagotowanie pigwy z cukrem, aż wszystko zmięknie. Miałam w zapasie jeszcze całkiem sporą cukinię, więc postanowiłam sprawdzić, czy połączenie z pigwą wyjdzie jej na dobre ;) I takim oto sposobem z pół kilograma pigwy zamiast jednego słoiczka mam trzy po 500 ml i jeden 400 ml. Sądzę jednak, że na tym moje przygody z przetworami w tym roku się zakończą :) A przynajmniej te z udziałem cukinii.

Pigwa, której użyłam, była już zasypana cukrem i od trzech dni stała w dwóch słoikach. Puściła całkiem sporo soku - zlałam go na nalewkę pigwową :), którą niedługo będę przyrządzać. Ale można go również z powodzeniem użyć do przygotowania dżemu.

Składniki:
  • 0,5 kg pigwy
  • 1,2 kg cukinii
  • 150 g cukru
  • 2 galaretki cytrynowe
  • 2 saszetki cukru wanilinowego
  • 2-3 szklanki wody (przegotowanej lub mineralnej)

Przygotowanie:
  1. Owoce pigwy umyj, obierz ze skórki (uwaga, jest dość twarda), a potem wydrąż gniazd nasienne. Pozostałą część pigwy pokrój na mniejsze kawałki. Jeśli chcesz przyrządzić nalewkę, zasyp pigwę cukrem i pozostaw na 1-2 dni. W tym czasie możesz zlać sok i ponownie nasypać cukru do słoika. Jeśli nie masz zamiaru przyrządzać nalewki, pokrojone owoce pigwy podgotuj w niedużym garnku razem ze 100 g cukru do czasu, aż owoce rozmiękną. Na koniec można je rozdrobnić blenderem (uwaga, masa pigwowa jest bardzo gęsta).
  2. Cukinię umyj, obierz ze skóry, wykrój nasiona, a następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach (jeśli chcesz mieć w dżemie większe kawałki, to część cukinii pokrój w małe kostki). 
  3. Startą cukinię wsyp do większego garnka (łatwiej będzie wszystko mieszać). Dodaj do niej przygotowaną wcześniej masę pigwową. Wymieszaj i chwilę pogotuj razem. Pamiętaj, by od czasu do czasu dolewać trochę wody, by dżem się nie przypalał. Gdy składniki będą tworzyły jednolitą masę, dosyp resztę cukru, dodaj galaretki i cukier wanilinowy. Podczas mieszania wlej jeszcze wody. 
  4. Jeśli uznasz, że dżem nie jest zbyt kwaśny, a jednocześnie wystarczająco słodki, to możesz zakończyć gotowanie i rozpocząć nakładanie gorącej masy do słoików. Słoiki szczelnie zamknij i pozostaw do ostygnięcia.
dżem z pigwy i cukinii

Szczerze muszę przyznać, że obawiałam się, że dżem z pigwą za sprawą zawartej w niej pektyny i w połączeniu z dwiema galaretkami będzie zbyt gęsty. Na szczęście eksperyment zakończył się powodzeniem. W przyszłym roku zamierzam spróbować również z innymi owocami. Wniosek - cukinia jest baaaaardzo użyteczna w kuchni :)

Bon appétit! :)

2 komentarze:

  1. Uwielbiam pigwe,sok z pigwy domowej roboty to troche slonca w sloiku-rewelacja:) Mysle,ze dzem jest pyszny...ale mi smaku narobilas:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Został mi jeszcze jeden słoik, więc zapraszam na degustację :) Taki dżem to dobra odmiana od typowo słodkich przetworów.

      Usuń

Witaj,

bardzo mi miło gościć Ciebie na moim blogu. Jeśli komentujesz jako gość "Anonimowy", to oprócz komentarza pozostaw, proszę, swoje imię lub nick.

Dziękuję za opinię i pozdrawiam!
Zaglądaj do mnie częściej :)

Blogger Gadgets